Péče o zerav západní

Správnou péči o zerav západní rozdělíme na péči při samotném zasazení, a dokud je rostlina mladá, a dále pak péči o dospělou rostlinu.

Zerav západní – sázení

V obchodě koupíme běžně sazenice o různých výškách. Obecně platí, že čím vyšší, tím starší a čím starší, tím dražší. Sazenice kolem třiceti centimetrů výšky jsou asi nejběžnější a prodávají se zhruba za padesát korun kus. Když si přineseme domů sazenice zeravu západního a máme už vybráno místo, kam ji chceme zasadit podle parametrů, které vyhovují rostlině i nám samotným, můžeme přistoupit k sázení. Díru, do které budeme sazenici umisťovat, vykopeme přibližně dvojnásobně velkou než je kořenový systém rostliny. Ujistíme se, že je půda dobře prokypřená. Pokud jsme koupili sazenici v balu, vsazujeme ji do země i sním, pokud v květináči, pak ji z květináče opatrně vyjmeme a vložíme do díry, kterou jsme si vykopali. Do půlky zahrneme zeminou a pečlivě zalijeme. Poté zahrneme zbytkem hlíny a udusáme.

Zerav západní – péče o mladou rostlinu

Pokud máme rozhodnuto, jaké výšky si přejeme, aby náš zerav západní dosáhl, pak ji do této výšky necháme dorůst. Ke stříhání přistupujeme až je výška dosažená a teprve pak sestřihneme. Rostlinu pak sestříháváme přibližně jednou až dvakrát do roka, aby zesílila. Hnojení se nedoporučuje bezprostředně po vysazení u rostlin, které jsme zakoupili v balu, u sazenic z květináče je naopak možno hnojit ihned. Hnojíme ale u kořenů, nikdy ne na rostlinu, hrozilo by spálení listů. Hnojení pak můžeme provádět asi třikrát ročně.

Péče o dospělou rostlinu

Dospělý zerav západní nevyžaduje speciální pozornost, kromě stříhání, které bychom měli provádět alespoň jednou do roka. Je to jednak vhodné pro zdraví stromku a jednak pro udržení jeho tvaru, tak aby stále lahodil oku. Pokud objevíme hnědnoucí větve zespodu, nemusíme se lekat, může se jednat o několik nepřirozených příčin, které se dají řešit, ale prvním krokem je vždy odstřižení, může se taky stejně dobře jednat o u tújí o obvyklý jev.