Zerav západní – detaily na závěr

Zerav je tedy klasickým příkladem stromů, které jsou na našich zahrádkách snad vyjma ovocných stromů nejčastějším porostem. Obzvláště u novostaveb domů, je pro jeho rychlý růst využíván hojně. Hodí se pro živé ploty.
Je praktickým pomocníkem v boji za naše soukromí a přitom decentním dekoračním prvkem. Nevyžaduje stálou pozornost. Stačí ho jednou zasadit a pak už se jen dívat jak roste, sem tam přihnojit a jednou do roka, na jaře nebo na podzim zastřihnout, aby nám zůstal stále krásný a nepřerostl prostor, který jsme mu na naší zahradě velkoryse vyhradili. Nestříhaný zerav západní může dorůstat v závislosti na odrůdě výšky až patnácti metrů, což je výška, kterou by na zahradě chtěl asi jen málokdo. Proto je vhodné ho zastřihávat a udržovat na úrovni, která je pro nás ideální. Protože má rád vlhkou půdu, můžeme ho obklopit mulčovací kúrou, která bude udržovat půdu vlhčí.
Pokud se rozhodneme zakoupit sazenice většího vzrůstu, měli bychom počítat s vyšší cenou. Sazenice vysoké kolem jednoho metru už stojí kolem dvou set padesáti korun. Na druhou stranu ale poskytují jistotu silného a odolného kořenového systému, takže se nemusíte bát, že vám zerav západní odumře v začátcích pěstování.

Bude zerav západní vhodný pro moji zahradu?

Pokud si přejeme vytvořit na své zahradě živý plot, se kterým nebude příliš starostí, a máme dostatek místa, pak bude zerav západní ideální volbou. Nevíte-li si rady s tím, jakou máte půdu, a jestli se bojíte, zda bude pro zerav vhodná, nemusíte se bát, zerav zvládne žít téměř v jakékoli zemině, hlavně se ujistěte, že bude dostatečně vlhká a umístěte ho na světlé stanoviště. Pokud si přejete, aby Vám vyrostl rychleji, zalévejte ho v teplém období více, poroste doslova jako z vody. I množení tújí je poměrně snadné a provádí se řízkováním. Pozor ale na jeho jedovatost!!